Ne/ekologiška buitinė chemija

administratorius/ December 29, 2014/ Buitinė chemija/

Lietuvoje buitinė chemija atsirado maždaug 19 amžiaus pabaigoje. Kaune po Antrojo pasaulinio karo veikė buitinės chemijos fabrikas „Chemikas“. Tuo metu visos valymo priemonės buvo patraukli naujovė, kuri palengvino namų šeimininkių kasdienybę. Naujosios buitinės chemijos priemonės buvo kvapnios ir padėjo namuose palaikyti švarą. Bėgant laikui, kai kurie žmonės labai užsikrėtė švaros manija, kurį laiką niekas nė nesvarstė ar ši chemijos pramonės dalis turi kokių nors minusų. Tačiau nejučia atkeliavo ekologijos banga. Žmonės ėmė rūpintis gamta, oro tarša, sveika mityba, ekologiška kosmetika ir šiukšlių rūšiavimu.

Mūsų atmosferą teršia: išmetamosios transporto priemonių dujos, naftos gryninimo proceso metu į aplinką išsiskiriančios medžiagos, tirpiklių garai iš aerozolių, dažų bei metano dujos. Buitinės chemijos, kosmetikos ir higienos prekių sudėtyje yra parabenų, fosfatų, chloro, anglies dvideginio, azoto oksido, acetono, enzimo, amoniako junginių, perfluorintų cheminių junginių, fenolio, dažiklių, dirbtinių kvapiųjų medžiagų, fermentų ir kitų kenksmingų chemikalų. Jie daro neigiamą poveikį ne tik mūsų aplinkai ir visai atmosferai, bet ir sveikatai. Šie priedai mažų mažiausia ką gali padaryti tai sukelti alergiją, odos bėrimus, niežulį, dirginti akis, be to gali pakenkti kvėpavimo takams, o blogiausia tai, jog ilgą laiką naudojami dideli kiekiai buitinės chemijos, gali iššaukti ir rimtas ligas, imuniteto silpimą, širdies bei kraujotakos sistemos ligas, trikdyti endokrininių liaukų darbą. Kai kurios medžiagos išlieka mūsų organizme ir netgi sugeba persiduoti iš kartos į kartą, jos vadinamos bioakumuliacinėmis medžiagomis. Tokie aplinkai kenksmingi chemikalai neskyla ir patenka į mūsų organizmus.

Tačiau visų šių cheminių pavojų ir pasekmių galima išvengti atidžiai skaitant etiketes, gaminių sudėtį. Žinoma daug patogiau yra pirkti renkantis gražiausią etiketę, žemiausią kainą ar populiariausią prekę. Išsirinkti tikrai gerą produktą užima laiko. Dabar parduotuvėse yra specialūs skyriai, skirti ekologiškiems maisto ir buities prekių produktams, visi šie produktai yra pažymėti „eko“ ženkliukais. Tai palengvina apsipirkinėjimą. Ekologiškų produktų sudėtyje nėra fosfatų, parabenų ir dirbtinių dažiklių. Jie yra kuriami taip, kad nekenktų nei aplinkai nei žmogui. Kol kas ekologiški produktai dar tik skinasi kelią į parduotuves ir jų kaina yra didesnė nei įprastų produktų, tačiau tikėtina, kad padidėjus paklausai ir pasiūlai įgijus konkurenciją, proporcingai turėtų mažėti ir kainos.