Apie kreditus ir paskolas smulkiajam verslui

Gabriele/ September 16, 2016/ Finansai/

Tiek dideli, tiek ir smulkieji verslininkai labai dažnai naudojasi įvairiomis paskolomis ir kreditais, kuriuos gali gauti bankuose, kredito unijose ir pan. Visa tai ypač aktualu smulkiajam verslui bei pradedantiesiems verslininkams. Verslininkai kreditus ima įvairias tikslais, bet yra išskiriamos kelios labiausiai būdingos priežastys.

Įmonės dažnai skolinasi tada, kai nori įsigyti nekilnojamojo turto arba plėsti savo veiklą. Tokią paskolą bankai ar kitos finansų įmonės suteikia visai nesunkiai, nes tai reiškia, kad besiskolinanti ir plėstis planuojanti įmonė dirba sėkmingai. Juk suprantama, kad įmonės plėtra galima tais atvejais, kai įmonė generuoja pelną, jos pinigų srautai teigiami, o ateities perspektyvos pozityvios. Žinoma, visi suinteresuoti, kad ir toliau taip būtų – kad įmonė sėkmingai veiktų savo srityje.

Įmonei gali prireikti paskolos ir tuo atveju, kai ji ketina įsigyti kokią nors įrangą. Šiuo atveju įmonė paprastai turi du sprendimo variantus: įrangą ji gali nusipirkti arba išsinuomoti. Tam, kad galėtumėte apsispręsti, kuris variantas labiau apsimoka jūsų įmonei, suprantama, reikės atlikti ekonominę analizę ir tik tada priimti sprendimą. Tačiau pasiimti paskolą ir įsigyti nuosavą įrangą – labai dažnai būna pats optimaliausias variantas.

Smulkiajam verslui paskolos kartais prireikia ir reikiamam inventoriui įsigyti. Pavyzdžiui, kai mažos įmonės užsiima sezoniniu verslu: ledų pardavimu, dviračių nuoma ir pan. Jeigu įmonė savo prekes arba paslaugas intensyviausiai parduoda vasarą, tai prieš šį sezoną ji turi įsigyti atitinkamą inventorių. O kad galėtų tinkamai pasiruoštų artėjančiam veiklos sezonui, gali prireikti kredito – paprastai tai būna trumpalaikės paskolos, kurias įmonės grąžina iš sezono metu uždirbtų lėšų iš karto pasibaigus tam sezonui.

Visoms įmonėms aktualus apyvartinis kapitalas – tai lėšos, reikalingos kasdieninėms operacijoms atlikti. Tačiau kartais nedidelėms įmonėms tokių lėšų pritrūksta, ypač jų veiklos pradžioje. Tad vėlgi joms gali tekti kreiptis paskolos, kad galėtų tinkamai dirbti tol, kol pakankamai uždirbs, ir kad nepritruktų apyvartinio kapitalo. Kitaip sakant, paskola reikalinga, kad jauna įmonė galėtų išvystysi savo veiklą ir „atsistoti ant kojų“. Pažymėtina, kad paskolai, imamai tokiu tikslu, gali būti skaičiuojamos didesnės palūkanos, nes skolinančios įmonės požiūriu tokios rūšies paskolos yra rizikingesnės, nei, tarkime, kreditas nekilnojamajam turtui įsigyti.