Medienos kaina – nuo ko ji priklauso?

administratorius/ April 27, 2020/ Informacija/

Nenuostabu, kad kiekviena medienos rūšis diktuoja skirtingas kainas. Juk kiekvienas medis turi savitas ypatybes ir skirtingus kokybės rodiklius. Dar daugiau, medienos paruošimas taip pat reikalauja dėmesio. Tad nuo ko labiausiai priklauso, kiek kainuoja apvali mediena, lentos, malkos ir kito pobūdžio žaliava?

Medienos rūšis

Kainą lemia ir tokie rodikliai kaip medienos rūšis ir kietumas. Pastaroji savybė atskleidžia tam tikros medienos rūšies ypatybes, atsparumą aplinkos poveikiams, tvirtumą, naudojimo laiką, galimą nusidėvėjimą ir kt. Minkšta mediena, pavyzdžiui tokia kaip pušis arba eglė, paprastai kainuoja mažiau. Šie medžiai auga greičiau, juos dėl medienos lankstumo lengviau apdoroti. Kietoji mediena (ąžuolas, riešutmedis, uosis, klevas) yra brangesnė. Žinoma, ji turi aukštesnius kokybės rodiklius negu minkštoji. Visgi kalbant pasaulio mastu brangiausiu pasirinkimu laikoma ypač kieta egzotiška tropinių sričių mediena. Kietoji mediena dažniausiai naudojama aukštos kokybės baldams bei grindims gaminti. Tuo tarpu minkšta mediena naudojama ten, kur ilgaamžiškumo rodiklis nėra toks stiprus – langai, plokštės, dailylentės ar net popieriaus gaminiai. 

Medienos drėgnumas

Dar vienas kriterijus, pagal kurį galima spręsti, kiek teks sumokėti už medieną – drėgnumas. Džiovinta medienos kaina aukštesnė nei nedžiovintos. Sausa pjautinė mediena užtikrina didesnį stabilumą. Tarkime, jei iš lentpjūvės įsigysite drėgnesnius gaminius, tikėtina, kad džiūdami jie šiek tiek pakeis formą, išsikreips. Juk natūraliai džiūdama mediena linksta. Tad norėdami kokybiškų lentų, įvertinkite drėgnumo riziką, būtinai pasidomėkite, kokiomis sąlygomis ir kiek ilgai mediena laikoma. 

Medienos kokybė

Veikiausiai kiekvieno gaminio kainą gana stipriai lemia kokybės rodikliai. Ne išimtis ir perkant medieną. Kokybiškiausios ir labiausiai atsparios aplinkos poveikiui lentos yra vidiniame rąsto sluoksnyje. Mat išorinė dalis labiau linkusi į pokyčius. Reikšmingą įtaką kainai daro medžio branda. Tai labai paprasta – kuo mediena brandesnė, tuo daugiau tvirtumo ji turi. 

Sezoniškumas

Ne mažiau reikšmingas kainos pokyčiams yra sezoniškumas. Natūralu, kad sezono metu suaktyvėja paklausa ir dėl to už medžio produktus mokama kaina didesnė. Tendencijos rodo, kad šaltuoju metų laikotarpiu kainos už kubinį metrą gali padidėti netgi 5 eurais. 

Ekonominės sąlygos

Žinoma, negalima paneigti ir to, kad medienos kainą nulemia pasaulyje vyraujančios ekonomikos sąlygos, kurios paliečia visą miškininkystės rinką. Užsienio rinka ir joje vykstantys procesai įtakoja ir Lietuvos medienos paklausą, o dėl jos laikui bėgant kinta ir kainos. 

Bet kuris pasirinkimas visuomet reikalauja ypatingo dėmesio, žinių ir laiko. Todėl tam, kad išsirinkti geriausią variantą, nesvarbu ką pirksite – apvaliąja medieną, pjautines lentas ar medieną biokurui – atsakingai įvertinkite kainos ir kokybės santykį. Pasirinkus pasidomėkite ir transportavimo klausimu. Didžioji dalis įmonių tokią paslaugą tikrai turi.