Teisininko konsultacija asmeninio bankroto metu

administratorius/ August 4, 2015/ Konsultavimas/

2013 metų kovo 1 dieną priimtas Fizinių asmenų bankroto įstatymas sulaukė daug diskusijų ir ginčų. Kilo klausimai, ar neprasidės piktnaudžiavimo banga ir ar nebus paprasta įgyvendinti bankroto procedūras. Kokių teisinių pasekmių galima sulaukti?

Kaip žinia, fiziniam asmeniui iškelti bankroto bylą yra gana sudėtinga. Įstatymo įtvirtinti saugikliai, užkertantys kelią sukčiams šia galimybe pasinaudoti prieš kreditorius.

Pamėginkime pasinaudoti teisininko konsultacija ir panagrinėti konkretų atvejį.

Įsivaizduokime, kad fizinis asmuo būdamas neblaivus padarė nusikaltimą ir sukėlė turtinę žalą. Gali būti, kad pavyks „privesti“ prie to, kad bankroto bylos tokiam asmeniui negalima kelti dėl žalingų įpročių. Tačiau, gal nusikaltimas padarytas skatinamas chuliganiškų paskatų? Į tokias ir panašias situacijas galima pakliūti ir dėl kitokių priežasčių – jei žalos padaroma eismo įvykio metu, materialinės atsakomybės pareikalaujama iš darbuotojo, kuris sudarė materialinės atsakomybės sutartį, iš asmens priteisiant dėl nusikaltimo kilusios neturtinės žalos atlyginimą ir taip toliau.
Tačiau, bankroto bylos iškėlimui nepakanka vien tik fizinio asmens iniciatyvos. To asmens kreditoriai vaidina reikšmingą vaidmenį. Tai jie sprendžia, ar fizinio asmens parengtame plane teikiamos priemonės ir būdai kreditorių reikalavimams patenkinti ir fizinio asmens mokumui atkurti yra pakankami.

Teisininko konsultacija pataria prieš teikiant šį planą teismui tvirtinti, fizinis asmuo turi gauti kreditorių pritarimą. Tokiam dokumentui parengti gali tekti kreiptis į specialių žinių turinčius asmenis ir pasinaudoti teisininko konsultacija. Tai iššauktų papildomas išlaidas.
Iškėlus bankroto bylą, skolos neištrinamos. „Nurašoma“ skolos dalis dažnu atveju priklausys nuo kreditorių, su kuriais fiziniam asmeniui reikės susitarti. To pasekoje, likusią skolos dalį grąžinti vis tik teks.
Fiziniam asmeniui teks įsidarbinti, kelti kvalifikaciją, ieškoti geriau apmokamo darbo ir, žinoma, grąžinti plane numatytas visas skolas, nors pačiam lėšų bus palikta tik būtiniausiems poreikiams tenkinti. Tuo metu, bankroto administratorius ims pardavinėti fizinio asmens turtą, peržiūrės jo sudarytus sandorius, disponuos depozitinėje sąskaitoje esančiomis lėšomis, iš kurių bus pradedama atsiskaityti su kreditoriais.
To pasekoje, fizinis asmuo ne vienerius metus gyvens prižiūrimas administratoriaus ir kreditorių.
Teisinko konsultacija bus nereikalinga, jei bus vykdomas atsakingas skolinimasis ir neatsiras galimybė asmeniniam bankrotui.