Ar kaina – kriterijus renkantis vertėją?

Migle/ July 4, 2017/ Konsultavimas/

Daugiakalbiame pasaulyje vertėjo darbas – itin reikalingas ir svarbus, o vertimo paslaugos – būtinos. Vieniems reikalingi grožinių tekstų vertimai, antriems – dokumentų vertimai keliaujant gyventi ir mokytis svečioje šalyje, tretiems – užsienio partnerių dokumentų ir kt. Kiekvienas pagal savo poreikius renkasi vertėją arba vertimo biurą, kurie specializuojasi vienoje arba kitoje srityje. Tačiau pagal kokius kriterijus pasirinkti vertėją, kad vertimo kokybė nenuviltų arba dar blogiau – nesukeltų nemalonumų?

Iš pirmo žvilgsnio atskirti, ar vertimas kokybiškas, gali būti sudėtinga, tačiau pradėjus vertimo tekstą skaityti ir lyginti su originalo tekstu, abejonės išgaruoja. Nekokybiškas vertimas – nerišlus, nelogiškas, mintys nutrūksta, jei sakiniai ilgi, painūs, tačiau mintis neaiški ir pan. Taip pat negerai, jei vertėjas į vertimą pažiūrėjo pernelyg laisvai ir vertimo tekste yra daug interpretacijų, originalo ir vertimo tekstas – nelygiagretūs. Tai ypač blogai verčiant techninius tekstus. Neretai pasitaiko situacijų, kai dėl nekokybiškai arba net neatidžiai išverstų dokumentų žmonės susiduria su sunkumais keliaujant, prireikus medicininės pagalbos.

Renkantis vertėją arba vertimo biurą, pirmiausia, reikia išsiaiškinti vertėjo kompetenciją: paprašyti parodyti vertėjo kvalifikaciją įrodantį dokumentą arba anksčiau atliktų vertimų pavyzdžių, taip pat patikimos yra kitų klientų rekomendacijos.

Vertimų kainos priklauso nuo kiekvieno vertėjo arba vertimo biuro ir labai skiriasi, tačiau kaina neturėtų būti pagrindinis kriterijus renkantis, kam patikėti vertimą. Neretai nauji, mažai žinomi arba nepatikimi vertėjai klientus vilioja žemomis kainomis, tačiau nei rekomendacijų, nei vertimo pavyzdžių pateikti negali. Tokiais atvejais iškyla klausimas, ar tokiu vertėju galima pasitikėti?

Taigi, jei Jums prireikė vertimo, renkantis, kas jį atliks, turite įvertinti vertėjo kompetenciją, patirtį, tačiau ne kainą, nes kaina – labai subjektyvus vertinimo kriterijus, kuris ne visada nurodo kokybę.