Didmeninė ir mažmeninė prekyba

administratorius/ December 29, 2014/ Pramonė/

Pramonė tai valstybės arba tam tikro regiono materialios gamybos pirmaujančių šakų visuma. Tai verslo, ekonomikos sektorių (susijusių su gamyba ir dideliais kapitalo kiekiais) grupavimas pagal veiklos požymius. Kokia gi prekyba neša didesnį pelną, mažmeninė ar didmeninė?

Didmeninė prekyba (dar vadinama prekyba urmu) prekes parduoda pirkėjams, kurie šias pardavinėja mažesniais kiekiais. Įmonės, kurios verčiasi didmenine prekyba, prekes perka tiesiai iš gamintojo ir parduoda mažmeninės prekybos verslininkams, kurie tikisi galutiniam vartotojui jas parduoti brangiau. Tiesa, galutinis vartotojas gali įsugyti prekes ir iš gamintojo arba didmenininko, tačiau urmininkai ir gamybininkai dažniausiai nustato mažiausią parduodamų prekių kiekį. Didmenine prekyba besiverčiančių verslininkų pelną sudaro, tiesiai iš gamintojo perkamų ir vėliau parduodamų prekių, kainų skirtumas – marža. Paprasčiau, marža tai yra skirtumas tarp savikainos ir kainos, o tas skirtumas sudaro pelną.

Mažmeninė prekyba tai prekiavimas mažais kiekiais namų ūkio arba asmeninio vartojimo prekėmis. Mažmenininkai, kaip jau minėta, prekes perka iš didmenine prekyba užsiimančių verslininkų, tačiau gali jas pirkti ir tiesiai iš gamintojo. Yra mažmenine prekyba besiverčiančių įmonių, kurios dalį arba visą savo parduodamą produkciją pasigamina patys. Mažmeninės prekybos principu vyksta ir elektroninė komercija internete. Įprastai įmonės dirbančios didmeninės prekybos srityje dėl didesnės apyvartos yra pelningesnės, tačiau Lietuvoje paradoksaliai kartais didesnę apyvartą nei didmenininkai padaro dideli prekybos centrai. 2013 metų statistiniai duomenys parodė, kad mažmeninės prekybos (nepriskaičiuojant variklinių transporto priemonių) įmonių apyvarta buvo 28,7 mlrd. litų, o didmeninės – 59,2 mlrd. litų.

Taigi, apžvelgus esminius didmeninės ir mažmeninės prekybos bruožus galima svarstyti, kas yra pelningiau, Lietuvos statistiniai duomenys parodė, kad ne visada teorijos pasitvirtina praktikoje, ne visada didmenininkų pelnas būna didesnis. Tai priklauso nuo išorės veiksnių, rinkos padėties, paklausos.