Kaip nustatyti statybos darbų kainą?

Lauryna/ April 22, 2016/ Statyba/

Liaudies išmintis byloja, jog kiekvienas tikras vyras per gyvenimą turi pastatyti namą, tačiau šiais laikais į šį posakį galima pažiūrėti šiek tiek kitaip ir visus statybos darbus patikėti įmonei, kuri teikia tokias paslaugas. Galbūt užteks ir sodo namelio ar kito statinio, tačiau pagrindinis klausimas šiuo atveju išlieka toks pats – kiek visa tai kainuos? Galima palyginti kelių statybos įmonių kainoraščius ir išsirinkti pigiausią variantą, tačiau dar geriau, jeigu patys suprasite, iš kur ir kodėl atsirado būtent tokios kainos.

Kiekvienos įmonės tikslas gauti kaip įmanoma daugiau pelno, tačiau iki šio žingsnio laukia nemažai investicijų. Pirmiausia reikės suprojektuoti patį statinį, pasirūpinti sklypu ir jo paruošimu statybos darbams. Įrengus statybvietę į ją kasdien keliaus darbininkai, bus naudojamas vanduo, elektra ir kitos komunikacijos. Čia bus laikoma visa statybinė įranga, kurios eksploatavimas ir naudojimas taip pat bus įskaičiuoti į galutinę kainą. Tam tikras medžiagas galbūt reikės sandėliuoti atskirai – visai tai kainuos papildomai.

Galiausiai, reikės, jog kažkas (greičiausiai – darbų vadovas), organizuotų visą darbą, duotų nurodymus statybininkams ir stebėtų, jog viskas klostosi pagal numatytą planą. Visiems šiems asmenims bus mokami atlyginimai, o įmonei reikės susimokėti ir mokesčius valstybei. Nenumatytiems atvejams taip pat reikėtų pasilikti papildomų rezervinių lėšų – tokiu atveju galima išvengti netikėto ir dar labiau nuostolingo darbų sustabdymo pačioje eigoje.

Daugelis išvardintų veiksnių (medžiagos, konsultacinės paslaugos) priklauso ir nuo rinkos kainų, todėl iš anksto sunku apskaičiuoti, kokia bus galutinė kaina – tam tikrus skaičiavimus galima atlikti tik preliminariai, o tikslinės sumos paaiškėja jau pradėjus visus darbus. Galbūt tam tikrų paslaugų galima atsisakyti, ieškoti pigesnių variantų ir tokiu būdu sumažinti statybos darbų išlaidas – viskas priklauso nuo susitarimo ir įmonės bei užsakovo požiūrio. Kuo lanksčiau abi pusės žiūri į situaciją, tuo didesnė tikimybė surasti abi puses tenkinantį sprendimą.