You are currently viewing Didmeninė prekyba maistu ir produktų sauga bei kokybė

Didmeninė prekyba maistu ir produktų sauga bei kokybė

Jeigu jūs užsiimate maisto produktų didmenine prekyba, jis privalo būti saugus žmonių vartojimui. Saugiu maistu laikomas tas, kuris nekelia žmogui grėsmės susirgti, apsinuodyti bei nekelia fizinės žalos grėsmės. Lietuvoje ir kitose šalyse, kuriose išvystyta ekonomika bei medicina, labai griežtai žiūrima į maisto kokybę ir saugą. Griežtai bei preciziškai tikrinami ne tik maisto produktai, bet ir aplinkos, kuriose jis gaminamas, bei maistą gaminančių žmonių higienos žinios. Kiekvienas asmuo, kuris dirba su maistu: padavėjas virėjas, kepėjas ir kiti, privalo išklausyti higienos kursą ir gauti pažymėjimą.

Lietuvoje veikia „Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba“, kurios veiklą galima suskirstyti į tris sritis: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba rūpinasi gyvūnų sveikata ir gerove, maisto sauga ir eksporto / importo procedūromis. Visi reikalingi sertifikatai ypač aktualūs kai verčiamasi didmenine prekyba maisto produktais. Kodėl? Juk didmenininkai importuoja didelius kiekius maisto ir prieš parduodant mažmenininkams maisto produktus sandėliuoja ir ekspedijuoja. Taigi, kol maisto produktai atsiduria ant vartotojų stalo, jiems tenka nukeliauti ilgą kelią.

Kokius reikalavimus maisto produktai turi atitikti?
1. Svarbiausia higiena ir švara: patalpos, kurioje maistas gaminamas ar laikomas nesandariose pakuotėse, turi būti lengvai prižiūrimos, kruopščiai ir dažnai valomos bei dezinfekuojamos. Valyti ir dezinfekuoti reikia ne tik stalus ir grindis, bet ir sienas bei lubas.
2. Visi paviršiai, kurie turi sąlytį su maisto produktais, privalo būti lygūs. Lygus paviršius reikalaujamas todėl, kad tokiame susikaupia kur kas mažiau nesvarumų ir bakterijų ir lygų paviršių lengviau prižiūrėti, valyti bei dezinfekuoti, nėra sunkiai prieinamų vietų, kuriose gali kauptis nešvarumai ir daugintis kenksmingi organizmai, bakterijos ir virusai.
3. Patalpose privaloma užkirsti kelią įvairių kenkėjų atsiradimui. Kenkėjų kontrolė padeda užkirsti kelią maisto užkrėtimui. Įvairūs graužikai ir vabzdžiai – bakterijų ir virusų nešiotojai, todėl ypač svarbu apsaugoti savo didmeninės prekybos maisto produktus.
4. Visos produktų kategorijos reikalauja specifinių laikymo sąlygų, todėl reikalaujama įrengti ventiliaciją bei apšvietimą ir juos reguliuoti pagal maisto produktų poreikius.
5. Didmeninės prekybos maistų patalpose privalo būti įrengta kriauklės su karštu ir šaltu geriamuoju vandeniu. Taip pat privaloma aprūpinti savo darbuotojus rankų plovimo medžiagomis, džiovinimo priemonėmis (prie šlapių rankų greičiau limpa bakterijos) ir higienos reikmenimis. Visos šios priemonės ir reikmenys privalo būti lengvai prieinami kasdieniam naudojimui.
6. Žaliavos turi būti sužymėtos, turi turėti apskaitą, reikiamus įsigijimo bei kitus dokumentus.
7. Visi fasuoti ir pakuoti produktai privalo turėti etiketes, kuriose nurodomas gamintojas, jo adresas, produkto sudedamosios dalys, laikymo sąlygos ir tinkamumo vartojimo terminas.

didmenine_prekyba_maisto_produktais

Štai keli pagrindiniai reikalavimai, kuriuos pateikėme su trumpais aprašymais. Šie reikalavimai taikomi ne tik verslininkams, kurie užsiima didmenine prekyba maistu, bet ir kitiems pardavėjams, mažmenininkams, restoranams. Ypač griežtai žiūrima į higienos normų laikymąsi tokiose institucijose kaip darželiai ir mokyklos.